Borówka amerykańska ma niesamowite wartości odżywcze oraz potwierdzone przez wieloletnie badania właściwości lecznicze. Owoce są bogatym źródłem witamin oraz makro- i mikroelementów. Zawierają witaminy A, B, C, E oraz PP, cynk, potas, selen, miedź, magnez, żelazo, wapń oraz bardzo dużą ilość antyoksydantów.
Borówki amerykańskie to krzewy łatwe w uprawie. Cechują się bardzo dobrą odpornością na mróz. Aby dobrze rosły i obficie owocowały, muszą być sadzone na stanowiskach słonecznych oraz glebach lekkich, próchnicznych o pH w przedziale 3,5-4,5. Zaleca się kupno dedykowanego torfu do borówek o kwaśnym odczynie lub odpowiednie zakwaszanie podłoża preparatami zawierającymi związki siarki. Borówka najlepiej rośnie na glebie kwaśnej (pH 3,5-4,5) o wysokiej zawartości próchnicy, przepuszczalnej i wilgotnej. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest inna, w miejscu, w którym ma ona rosnąć, należy wykopać dół głębokości 35 cm i średnicy 80 cm i wypełnić go mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku (w proporcji 1:1:1). Jeżeli gleba w ogrodzie jest przepuszczalna, wystarczy ją wymieszać z torfem (1:1). Najlepiej od razu przygotowywać miejsce dla kilku krzewów, a nie oddzielny dołek dla każdej rośliny. Borówki lubią zaciszne i słoneczne miejsca, w których podłoże łatwo się nagrzewa.
Krzewy borówek wysokich wymagają cięcia. Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu usuwamy jedynie pędy słabe i chore. Wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji wycinamy je, a pozostałe pędy przycinamy na kilka oczek. Od czwartego-piątego roku trzeba zacząć cięcie prześwietlające, by pobudzić wzrost krzewu i zapewnić stałe plony. Usuwa się wówczas najstarsze pędy. Borówka najlepiej owocuje na pędach 2-3-letnich, najwyżej 4-letnich. W dobrze prowadzonym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych.
Owoce borówki wysokiej są soczyste i bardzo smaczne. Posiadają bardzo dużą wartość odżywczą oraz dietetyczną. Wysoka zawartość antocyjanów (barwnik niebieski) sprawia, że borówka wysoka działa regeneracyjnie na ludzki wzrok. Dzięki ogromnej zawartości błonnika wpływają na poprawę przemiany materii. Oprócz tego owoce borówki posiadają szereg właściwości leczniczych. Ponadto antocyjany razem z witaminami A, C i E posiadają właściwości przeciwrodnikowe, co skutecznie przeciwdziała chorobom nowotworowym i innym chorobom cywilizacyjnym. Innym istotnym składnikiem borówki wysokiej są fitoestrogeny, które skutecznie przeciwdziałają arteriosklerozie i chorobom serca oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Te i inne właściwości zdrowotne borówki wysokiej sprawiły, że nazywa się ją często owocem XXI wieku.
System korzeniowy borówki jest płytki i przystosowany do gleb wilgotnych, dlatego podstawowym zabiegiem jest regularne podlewanie krzewów. Co roku wiosną należy je zasilić nawozem przeznaczonym dla borówek i powtórzyć zabieg 1-2 razy, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Ziemię wokół krzewów ściółkujemy, by zabezpieczyć ją przed parowaniem i utratą wody (szczególnie, gdy rośliny uprawiane są na glebie lekkiej, o niskiej zawartości próchnicy). Na ściółkę nadają się torf wysoki, trociny drzew iglastych i kora. Rozkładamy je wokół krzewu w promieniu 50-80 cm, na grubość 3-5 cm (torf mieszamy płytko z ziemią). Trzeba ją uzupełniać co roku.
© Szkółka Matysiak