Dorasta do 30m wysokości. Można ją prowadzić w formie krzaczastej. Jest drzewem iglastym, jej igły są sztywne zebrane w pęczki o długości ok. 5cm.
Wydaje owoce w postaci szyszek. Młode szyszki i pędy stosuje się na nalewki i jako lekarstwo na przeziębienie.
Dojrzałe szyszki są matowe, brunatnoszare, symetrycznie stożkowate o zaokrąglonej podstawie, długości 4 do 7cm.
Gleba - sosna charakteryzuje się niskimi wymaganiami glebowymi. Dobrze rośnie na glebach lekkich, piaszczystych, gliniastych o odczynie pH od lekko kwaśnego do zasadowego.
Wilgotność – gleba umiarkowanie sucha.
Nasłonecznienie- preferuje stanowiska słoneczne. Poradzi sobie również w cieniu, ale nie będzie
Rośliny znoszą też cięcie, jeśli chcielibyśmy uzyskać bardziej oryginalny kształt (np. rodzaj gęstych, iglastych pomponów na końcach pędów) lub zmniejszyć rozmiar krzewu,
wiosną powinniśmy uszczykiwać lub skracać o połowę młode przyrosty roślin.
Sadzonki najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. W początkowym okresie uprawy zaleca się ją podlewać, starsze okazy dobrze znoszą suszę. Zabieg nawadniania warto wykonywać także sporadycznie zimą, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Nawożenie z reguły nie jest konieczne, na piaszczystych glebach można najwyżej zaaplikować obornik raz na kilka lat. Pierwszym z zabiegów pielęgnacyjnych jest ściółkowanie sosny. Zaraz po posadzeniu sosny dobrze jest ściółkować ją warstwą kory przez około trzy miesiące. Taki zabieg można przeprowadzić za pomocą trocin lub niedojrzałego kompostu. Odpowiednia ściółka poprawi strukturę, a także uwolni dodatkowo składniki pokarmowe, co przełoży się na prawidłowy wzrost i zdrowie drzewek. Dzięki ściółce zmniejsza się również parowanie wody, co przekłada się na mocny system korzeniowy.
Do tego produktu mogą byc przydatne:
© Szkółka Matysiak