Żurawina jest wieloletnią niską krzewinką. Należy do rodziny wrzosowatych i zaliczana jest do tego samego rodzaju, co borówka. Tworzy liczne grube pędy owoconośne. Żurawina Pilgrim jest silnie rosnącą odmianą, pędy wegetatywne są grube, niezbyt liczne, liście intensywnie zielone. Wymaga gleby kwaśnej, o odczynie 3,2- 4,5 Ph (najlepiej torf kwaśny lub torf z trocinami), wilgotnej i próchnicznej. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Krzewinki żurawiny można sadzić jesienią lub wiosną. Rozstawa wynosi 30–50 x 30–50 cm. Przez cały okres wegetacji rośliny należy regularnie podlewać, ponieważ żurawina ma płytki i niezbyt rozbudowany system korzeniowy, który łatwo może ulec przesuszeniu (nawet krótkotrwałe przesuszenie korzeni jest szkodliwe). Roślina znosi za to okresowe zalewanie. Najlepiej do podlewania stosować deszczówkę. W celu utrzymania wilgoci w podłożu i ograniczenia zachwaszczenia, zaleca się stosować ściółkę (kora, trociny). Kolejne warstwy powinno się dokładać przynajmniej raz na kilka lat. Wczesną wiosną oraz na początku lata żurawinę warto dokarmiać specjalistycznymi nawozami dla roślin kwasolubnych. Żurawina ma niewielkie wymagania pokarmowe, nawozy stosuje się więc 1–2 razy w roku. Roślina plonuje zwykle od trzeciego roku uprawy.
Żurawina stanowi bogate źródło witamin C, A, B1 i B2. Obfituje również w wiele mikroelementów takich jak:
- żelazo,magnez, wapń, fosfor, potas i jod obecne są w niej także pektyny, błonnik i węglowodany
- Substancje zawarte w żurawinie poprawiają odporność organizmu, wykazują działanie wzmacniające i przeciwgorączkowe.
- Z uwagi na antybakteryjne właściwości żurawina doskonale radzi sobie z zakażeniami bakteryjnymi.
- Badania wykazały, że picie soku żurawinowego może zapobiec infekcjom dróg moczowych poprzez wiązanie się z bakteriami, które nie mogą przytwierdzać się do ścian pęcherza moczowego, co często zdarza się przy zapaleniu dróg moczowych.
Ustalono też, iż regularne picie soku z żurawin obniża poziom złego cholersterolu ( LDL ), a wspomaga wzrost poziomu dobrego cholesterolu ( HDL). Ponadto żurawina doskonale wpływa na trawienie. Pobudza przemianę materii, usuwa toksyny, dlatego można ją z powodzeniem polecić tym, którzy zmagają się ze zbędnymi kilogramami. Żurawina sprawdzi się też w leczeniu chorób przyzębia i jamy ustnej. Warto systematycznie stosować sok żurawinowy do płukania ust, który przeciwdziała bakteriom w jamie ustnej. Wyciągi z owoców zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej. Żurawina zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób naczyń krwionośnych.
Owoce żurawiny mają właściwości lecznicze.
Substancje aktywne zapobiegają rozmaitym schorzeniom, począwszy od przeziębień, przez choroby serca i wrzodowe po rozmaite infekcje układu pokarmowego. Dietetycy zalecają aby żurawina na stałe zagościła w naszej diecie. Owoce mają duże zastosowanie w kuchni jako dodatek do mięs, sosów, ciast i przekąsek. Sok z żurawiny obniża poziom cholesterolu w organizmie. Owoce leczą przeziębienia, grypę, anginę i osłabienie zimowe. Sok zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i leczy jaskrę. Jest prawdziwym dobrodziejstwem dla ludzi ze skłonnościami do żylaków, dla nadciśnieniowców, oraz dla chorych na cukrzycę. Ceniona w przetwórstwie domowym ze względu na dużą zawartość pektyn.
Do tego produktu mogą byc przydatne:
© Szkółka Matysiak