Jakie owoce można uprawiać na balkonie lub tarasie?

jakie-owoce-mozna-uprawiac-na-bal_1.webp

Balkon lub taras w mieście mają jedno ograniczenie, które należy wziąć pod uwagę wybierając rośliny do uprawy – jest nim mała, a niekiedy bardzo mała powierzchnia. Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu to najlepszym wyborem dla Ciebie będą byliny owocowe oraz krzewye niewielkich rozmiarów.

Truskawki na balkon

Najczęściej spotykaną rośliną owocową na miejskich balkonach to truskawki. Są łatwe w uprawie i nie wymagają dużej ilości miejsca. Do uprawy truskawek na balkonie wystarczy podłużna doniczka i dobrej jakości ziemia. Aby truskawki były słodkie i pięknie wybarwione muszą rosnąć w nasłonecznionym miejscu.  Odmiany truskawek, które można wsadzić do doniczek na balkonie to:

  • Pandora
  • Honeoye
  • Truskawka gigant
  • Humi
  • Albion

Jeśli nie masz już miejsca na swoim balkonie aby postawić kolejną doniczkę to zawsze możesz posadzić truskawki wiszące – które możesz zawiesić na ścianie lub barierce.

Pamiętaj, że z jednego krzaka truskawek możesz uzyskać do 1kg owoców. Dlatego najlepiej posadzić kilka krzaków. Truskawki owocują przez kilka tygodni więc jeśli chcesz zbierać truskawki od wiosny do jesieni to musisz posadzić co najmniej 3 odmiany: wczesną (wiosenną), letnia oraz późną. Możesz także skorzystać z przygotowanego przez nas zestawu sadzonek truskawek, z których możesz zbierać owoce przez 5 miesięcy!
Ze względu na niewielkie rozmiary na balkonach pojawiają się także poziomki.

Maliny na balkonie też można uprawiać

Maliny są pysznym dodatkiem do deserów, lodów czy jako świeża przekąska. Nic nie stoi na przeszkodzie aby posadzić kilka krzaków na balkonie. Tak jak w przypadku truskawek - maliny lubią nasłonecznione lub lekko zacienione stanowisko. Ze względu na dość dużą wysokość i delikatną łodygę należy zadbać o przygotowanie drabinki lub oparcia dla pędów. Odmiany malin mają różne terminy owocowania dlatego dobrze jest kupić sadzonki malin, które owocują w różnych miesiącach - dzięki temu owoce będzie można zbierać do późnej jesieni.

Uprawa malin na balkonie wymaga nieco większej ilości miejsca niż w przypadku truskawek, ponieważ krzaki malin dorastają nawet do 2 metrów wysokości. Nie oznacza to, że roślina będzie sięgała tak wysoko – można jej pędy kształtować na drabinkach przez co można prowadzić ją do wysokości 1.5 metra.

Będąc przy malinach warto wspomnieć o jeżynach, które także można uprawiać na balkonach miejskich. Uprawa i prowadzenie tych roślin jest analogiczne do malin. Polecam odmiany jeżyn bezkolcowych – ich pędy pozbawione są drobnych kolców.

Ciekawą rośliną owocową, która można prowadzić na balkonie jest malinojeżyna – krzyżówka pochodząca ze Szkocji.

Do uprawy na balkonach można także wykorzystać porzeczki, agrest, a nawet borówkę. Ta ostatnia jest chętnie wybierana ze względu na walory smakowe oraz zdrowotne. Jest to wymagający krzew i należy zadbać o wysokiej jakości kwaśną ziemię, nawożenie oraz prowadzenie rośliny. W zależności od odmiany borówka amerykańska może być rozłożystym krzewem dlatego konieczne będzie przycinanie.

W uprawie doniczkowej sprawdzą się także wszelkie odmiany jagód. Możliwe jest także uprawianie na balkonie drzewek owocowych ale są to zazwyczaj odmiany karłowate lub szczepione na pniu, który pokrój nie przekracza 2 metrów. Często pojawiające się na balkonach lub tarasach to jabłonie kolumnowe (ozdobne), grusze i czereśnie szczepione na pniu.

O czym należy pamiętać w uprawie balkonowej roślin owocowych?

Donice muszą być dobrane do wymagań roślin – ich systemu korzeniowego oraz ich pokroju – wysokie i ciężkie rośliny wymagają większych donic aby roślina nie przewróciła się pod własnym ciężarem lub przy podmuchu wiatru.
Ważne jest aby donica posiadała otwory w dnie, które odprowadzą nadmiar wody po deszczach lub nawałnicach.

Ziemia wykorzystywana w donicach musi być dobrej jakości oraz regularnie nawożona. Szybko rosnące i owocujące rośliny zużywają cały zapas minerałów zawartych w niewielkiej ilości ziemi w donicy. Rośliny uprawiane w ogrodach i na działkach mają do dyspozycji nieograniczony obszar do rozwoju korzeniu, który pozawala sięgać bardzo szeroko w poszukiwaniu związków mineralnych.

Wierzchnią warstwę ziemi w doniczce dobrze jest przykryć włókniną lub korą aby nie traciła zbyt szybko wilgoci – szczególnie na balkonach z ekspozycją południową i zachodnią.

Rośliny owocowe uprawiane na balkonie są tak samo narażone na choroby i szkodniki. Dlatego należy zwracać uwagę i w razie konieczności sięgnąć po preparaty, które pomogą pozbyć się szkodnika lub choroby.

Liście roślin oraz owoce często podgryzane są przez zwierzęta. Na nisko położonych balkonach owoce i liście mogą być podgryzione przez ślimaki, a na wszystkich balkonach tak jak w uprawach sadowniczych owoce mogą być wykradzione przez ptaki, dla których są przysmakiem. Owocujące krzewy i drzewka warto zabezpieczyć specjalną siatką, która przepuszcza promienie słoneczne ale nie pozwala ptakom na dobranie się do owoców.

© Szkółka Matysiak

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: dotSell reklama sklepów internetowych