Drzewo kasztanowca dorasta do wysokości 25 m, o pniu pokrytym brunatną, głęboko spękaną korowiną. Korona gęsta, kulista. Młode pędy delikatnie omszone, później nagie, o wzroście sympodialnym. Orzech pokryty jest cienką, brązową, błyszczącą skórką z wyraźnie zachowanymi na szczycie zeschniętymi resztkami szyjek słupka. Młode pąki omszone, okryte 2–4 skrętoległymi łuskami. Brak pąków szczytowych (sympodium). Kwiaty męskie żółte, zebrane w stojące kwiatostany (kotki) do 35 cm, kwiaty żeńskie nieliczne, zebrane u podstawy. Kwitnie w czerwcu–lipcu. Liście ustawione w dwóch prostnicach, młode pod spodem delikatnie omszone, potem nagie, sztywne. Blaszka liściowa piłkowana o ilości nerwów równej ilości ząbków. Liść długości 10–25 cm podłużnie lancetowaty, o nasadzie szerokoklinowatej. Dojrzewają w październiku–listopadzie. Świeże kasztany jadane są na surowo, wyschnięte spożywane są po upieczeniu oraz konserwowane jako kompoty lub wyrabia się z nich mąkę. Na Węgrzech i Słowacji przetarta masa kasztanowa, świeża albo mrożona, przeznaczona jest do bezpośredniego spożycia lub używana jako dodatek do wyrobów cukierniczych (wypieków, deserów), mięs. Można też gotować zupę kasztanową.
Sadzonki gotowe do wysadzenia na stałe miejsce!
Kasztany jadalne były znane już w starożytności w Grecji i imperium rzymskim i skutecznie wykorzystywane w medycynie naturalnej dzięki swojej bogatej gamie właściwości odżywczych i leczniczych
- zawierają: kwas foliowy, witaminę C i A, sacharozę, kwas jabłkowy, cytrynowy i lecytynę
- działają pozytywnie na układ nerwowy
- wpierają układ odpornościowy
- obniżają ciśnienie tętnicze
- zawierają witaminy z grupy B i potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk
- są źródłem zdrowych tłuszczy nienasyconych Świeże zawierają około 30% skrobi i 11% cukru, sporo witamin. Znajdujące się w nich związki uszczelniają naczynia krwionośne.
Do tego produktu mogą byc przydatne:
© Szkółka Matysiak