Morwa biała (łac. Morus alba) to drzewo, które przywędrowało do nas aż z Chin. Uprawia się ją już na wszystkich kontynentach, głównie ze względu na jej jadalne owoce. Jest to roślina dość łatwa w uprawie i bardzo charakterystyczna. Od wielu lat cieszy się w Polsce dużym powodzeniem, a odpowiednio pielęgnowana może przetrwać w ogrodzie więcej niż 200 lat, zamieniając się w potężne, naprawdę ogromne drzewo. Osiąga najczęściej około 15 m wysokości. To drzewo lub krzew o wyprostowanym pokroju i brązowej, trochę chropowatej korze, która zwraca uwagę. Drzewo wytwarza sok mleczny – to bardzo charakterystyczna cecha dla Morus alba. Liście morwy są miękkie w dotyku, mają jajowaty kształt i żywy, zielony kolor. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak inne liście, jednak warto wiedzieć, że z liści morwy tworzy się wyjątkowe lecznicze preparaty, które są znane zarówno w medycynie naturalnej, jak i w farmakologii. Więcej roślin i ziół leczniczych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu. W maju wytwarza drobne kwiaty, które nie mają większej wartości dekoracyjnej. Z kwiatów zawiązują się owoce – małe, białe niełupki, które osiągają dojrzałość latem. Z owoców morwy także robi się preparaty lecznicze. Po osiągnięciu dojrzałości, owoce spadają gęsto na ziemię. Można jeść je na surowo, jednak nie robi się tego zbyt często, ponieważ są niesmaczne. Inny gatunek – morwa czarna wyróżnia się właśnie smacznymi owocami, które mają bardzo podobną budowę, ale inne właściwości. Gatunek samopylny, jest wystarczająco mrozoodporna, by znosić polską zimę, jednak w chłodniejszych częściach kraju może zdarzyć się, że będzie potrzebowała także dodatkowej ochrony. Zwłaszcza młode egzemplarze warto chronić przed porywistym zimowym wiatrem, najlepiej otoczyć ją agrowłókniną lub naturalnymi osłonami – w tym przypadku sprawdzają się na przykład osłony zrobione z tkaniny jutowej lub po prostu liście i gałęzie drzew iglastych. Nawet jeżeli zdarzy się, że drzewko trochę przemarznie, nie ma powodów do obaw. Bardzo szybko się regeneruje, wypuści nowe pędy i już w tym samym roku będzie owocować. Nadaje się znakomicie do małych ogrodów oraz jako miniaturowe drzewko Bonsai, gdyż może być dowolnie formowany, ponadto Morwę można uprawiać w formie żywopłotu. Szybko zagęszcza się, tworząc bardzo oryginalny owocowy żywopłot. Na czas transportu sadzonki są odpowiednio przycinane i formowane tak, że po otrzymaniu przesyłki tylko wysadzamy je do gruntu - pamiętajac o tym aby dobrze podlać roślinę.
Działanie i właściwości lecznicze morwy białej
Od wieków morwa biała była wykorzystywana w medycynie chińskiej, w leczeniu wielu chorób. Obecnie wzbudza duże zainteresowanie na całym świecie, a jej aktywność lecznicza jest nadal badana. Najbardziej rozpowszechnione w lecznictwie są liście morwy. Znane są przede wszystkim z silnych właściwości hipoglikemicznych (obniżających poziom cukru we krwi), które zawdzięczają obecności składnika budową przypominającego glukozę. Związek ten i jego pochodne wpływają regulująco na nienaturalne wzrosty poziomu cukru we krwi. W badaniach, w grupie osób chorujących na cukrzycę typu II stwierdzono, że codzienne picie naparu z liści morwy obniża poziom glukozy zarówno na czczo, jak i po posiłku. Liście morwy białej są także bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, odpowiedzialnych za stres oksydacyjny, a tym samym uszkadzanie komórek.
Aktywność antyoksydacyjna składników zawartych w liściach morwy jest niezwykle ważna w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, takim jak:
- cukrzyca
- nadciśnienie tętnicze
- inne choroby układu krążenia
- regulują poziom cukru we krwi
- są bogatym źródłem mikro i makroelementów
- zawierają szereg aminokwasów egzogennych (m. in.: metioninę, leucynę i tryptofan)
- wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze
- hamują utlenianie lipidów
- mogą ograniczać problemy związane z otyłością u osób ze zwiększoną masa ciała.
Zastosowanie morwy białej:
- Przy podwyższonym poziomie cukru we krwi
- Wspomaga przy cukrzycy typu II
- Przy problemach z otyłością
- Profilaktyka chorób cywilizacyjnych
- Podwyższony poziom cholesterolu
- Płukanie jamy ustnej i gardła
Do tego produktu mogą byc przydatne:
© Szkółka Matysiak