Pigwowiec posiada siedem razy więcej witaminy C, niż cytryna. Nie przyjmuje metali ciężkich.Owoce są bardzo twarde i mają smak kwaskowaty. W stanie surowym nie nadają się do spożycia. Nadają się natomiast jako dodatek do herbaty i na przetwory: dżemy, galaretki. Można je łączyć w przetworach z innymi owocami, np. jabłkami lub aronią. Mają dużo pektyn, witaminy C, a także kwasy organiczne, barwniki i sole mineralne.
Owoce pigwowca cenione są ze względu na wartości przetwórcze i walory smakowe. Nie są one spożywane w stanie świeżym ze względu na cierpki i twardy miąższ. Owoce pigwowca są zasobne w kwasy organiczne (jabłkowy, winowy, bursztynowy, cytrynowy, chinowy, chlorogenowy, kawowy, fumarowy i inne), pektyny witaminy (C, B1, B2), garbniki, flawonoidy, kwercetyna, antocyjany, karotenoidy. Nasiona pigwowca zawierają około 20% śluzów i nitrylozydy, głównie amigdalina (glikozydy cyjanogenne, witamina B17). Surowcem leczniczym są owoce i nasiona – Fructus, Semen, Cydoniae. Podczas obróbki owoców należy nasiona wydzielić i poddać suszeniu.
Owoce zawierają do 15% cukrów, garbników, a także olejek eteryczny, mikroelementy: żelazo, miedź, bor, nikiel, tytan, glin i mangan.
Duża zawartość pektyn w owocach sprawia, że można z nich robić doskonałe galaretki powidła, marmolady, dżemy i kompoty. Dodaje się je również do innych przetworów dla poprawy ich smaku, np. są traktowane jako wspaniały dodatek do ciast i do herbaty. Można z nich sporządzać aromatyczne wina i likiery. Po upieczeniu lub ugotowaniu stosuje się je jako dodatek do potraw mięsnych i dziczyzny.
W Rosji ze świeżych owoców sporządza się wyciąg, stosowany w przypadku niedokrwistości – zawiera żelazo. Przy zaburzeniach trawienia zaleca się owoce z miodem i octem dla pobudzenia apetytu. Nalewki alkoholowe działają korzystnie na serce, obniżają ciśnienie, osłabiają też skurcze mięśni gładkich jelit. Dawniej owoce pigwowców stosowano jako lek ziołowy o działaniu antybakteryjnym, a syrop z pigwowca podczas infekcji gardła.
Owoce pigwowca japońskiego są gotowe do zbioru zazwyczaj we wrześniu i październiku. Są wtedy najbardziej aromatyczne i soczyste. Na naszej plantacji dzięki automatycznemu nawadnianiu każdego krzaka nawet w bardzo suchym sezonie owoce posiadają dużo smacznego soku co sprawia, że świetnie sprawdzają się jako półprodukt do konfitur oraz syropu.
Dojrzałe owoce pigwowca są koloru żółtego do lekko pomarańczowego. Mają aż do 3,5 cm średnicy. Są twarde - podczas dojrzewania nie stają się miękkie jak np.: jabłka lub gruszki. Posiadają dość duże gniazdo nasienne, którego należy pozbyć się przed przetworzeniem - nasiona mają gorzkawy posmak. Są bardzo kwaśne - tak jak cytryna - i nie nadają się do spożycia na surowo.
Zbieramy owoce na bieżąco według zapotrzebowania. Wysyłamy świeże i posortowane - najładniejsze trafiają do Was, a mniej dorodne zostaną wykorzystane do przygotowania soku tłoczonego z pigwowca japońskiego.
© Szkółka Matysiak